WEP ARISI SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ

WEP ARISI SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ

***Wep Arısı Arı Bir Sitedir. Wep Arısı Gerçek Düşünçeyi Yansıtan Sitedir***


İskoçlar Bağımsızlıklarına Kavuşuyor

Paylaş
avatar
TezSen
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 349
Points : 56833
Reputation : 18
Kayıt tarihi : 29/09/08
Yaş : 38

İskoçlar Bağımsızlıklarına Kavuşuyor

Mesaj tarafından TezSen Bir Paz 24 Kas. 2013, 12:31

İskoçlar bağımsızlıklarına kavuşuyor

İskoçya bağımsızlık referandumuna gidiyor Referandumdan "bağımsızlığa evet" sonucu çıkarsa, İskoçya'nın 24 Mart 2016 tarihinde resmen bağımsız olması bekleniyor

LONDRA - İskoçya'da gelecek yıl yapılacak referandumda Birleşik Krallık'tan bağımsızlık yönünde karar çıkarsa İskoçya'nın 24 Mart 2016 tarihinde resmen bağımsız olması bekleniyor.

İskoçya'daki bölgesel hükümetin Başbakan Yardımcısı Nicola Sturgeon, gelecek hafta açıklayacakları rapor öncesi yaptığı açıklamada, raporun İskoçya'nın bağımsızlığı halinde ekonomik büyümesi, iş imkanları gibi birçok konudaki sorulara yanıt vereceğini söyledi. 

670 sayfalık raporda ayrıca bağımsızlığa ilişkin bazı tarihlerin de yer alacağını ifade eden Sturgeon, "Raporda, gelecek yıl yapılacak referandumdan bağımsız olacağımız 24 Mart 2016 ve 2016 yılının Mayıs ayında yapılacak bağımsız İskoçya Parlamentosu'nun ilk seçimlerine kadarki dönemde müzakereleri, hazırlıkları ve anlaşmaları kapsayacak geçiş süreci ele alınacak" dedi. 

Birleşik Krallık'ın kuzeyinde, doğal ve tarihi güzellikleriyle bilinen ve yaklaşık 5,5 milyon kişinin yaşadığı İskoçya'da halka 18 Eylül 2014 tarihinde, "İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?" sorusu yöneltilecek.

Londra ile Edinburgh geçen yıl ekim ayında referandumun yapılmasıyla ilgili "Edinburgh Anlaşması"na imza koymuştu. İngiltere Başbakanı David Cameron ile İskoçya'daki bölgesel hükümetin Başbakanı ve ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) lideri Alex Salmond, referandumda İskoç halkına bağımsızlıkla ilgili cevabın "evet" ya da "hayır" olacağı tek soru yöneltilmesi ve İskoçya'da halk oylamasına 16 yaş üzerindeki herkesin katılabilmesi konularında uzlaşma sağlamıştı.

Ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi, referandumu İskoçların İngilizleri yendiği Bannockburn savaşının 700'üncü yıl dönümünün kutlanacağı 2014 yılında yaparak, milliyetçi eğilimlerden fayda sağlamayı umuyor. Ancak İskoçya'nın bağımsızlığı halinde özellikle ekonomik olarak oluşabilecek belirsizlikler dolayısıyla bağımsızlığa karşı olanlar da bulunuyor.

İskoçya'da yapılan son kamuoyu yoklaması, bağımsızlığı savunanların yüzde 29, "İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?" sorusuna "hayır" yanıtını verenlerin ise yüzde 47 olduğunu ortaya koydu. Ancak halkın yüzde 25'ine yakınının bağımsızlığa ilişkin henüz karar vermediğine dikkat çekiliyor.

    Forum Saati Paz 16 Ara. 2018, 15:51