WEP ARISI SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ

WEP ARISI SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ

***Wep Arısı Arı Bir Sitedir. Wep Arısı Gerçek Düşünçeyi Yansıtan Sitedir***


Wsj: "Türk Ekonomisindeki Yeniden Dengelenme Sona Yaklaşıyor"

Paylaş
avatar
TezSen
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 349
Points : 56848
Reputation : 18
Kayıt tarihi : 29/09/08
Yaş : 38

Wsj: "Türk Ekonomisindeki Yeniden Dengelenme Sona Yaklaşıyor"

Mesaj tarafından TezSen Bir Paz 30 Ara. 2012, 20:48

Wsj: "Türk Ekonomisindeki Yeniden Dengelenme Sona Yaklaşıyor"
Wall Street Journal "Türkiye'nin ithalat iştahı geri geldi ve bu ekonomik büyüme için iyi" dedi ancak bunun Türkiye'nin ekonomik yeniden dengelenmenin sonuna yaklaştığına işaret ettiğini de yazdı Türkiye'de Kasım ayına ilişkin dış ticaret...


Wall Street Journal "Türkiye'nin ithalat iştahı geri geldi ve bu ekonomik büyüme için iyi" dedi ancak bunun Türkiye'nin ekonomik yeniden dengelenmenin sonuna yaklaştığına işaret ettiğini de yazdı Türkiye'de Kasım ayına ilişkin dış ticaret verilerinin ithalatta ortaya koyduğu büyüme, yurt dışında da dikkat çekti. Wall Street Journal gazetesi, "Türkiye'nin ithalat iştahı geri geldi ve bu ekonomik büyüme için iyi" dedi ancak bunun Türkiye'nin ekonomik yeniden dengelenmenin sonuna yaklaştığına işaret ettiğini iddia etti.
ABD'nin borsa ve iş çevreleri gazetesi Wall Street Journal, "Türkiye'nin ekonomik yeniden dengelenmesi sona yaklaşıyor" başlıklı haber analizinde şu değerlendirmede bulundu:
"Türkiye'nin ithalat iştahı geri geldi ve bu ekonomik büyüme için iyi. Ancak, trendin ters dönmesi, aynı zamanda Türkiye'nin ekonomisindeki ihracata doğru yeniden dengelenmenin sona gelmekte olduğuna da işaret ediyor, böylece, sürecin altın ihracatındaki hızlı bir artış ve zayıf iç talebine dayandığı için sağlıklı olmadığını savunan analistlerin haklılığını gösterdi."
-"İTHALAT, ALTI AYDA İLK DEFA YÜKSELDİ"-
Kasım ayının 7.15 milyar dolarlık ticaret açığının öngörülenden çok daha yüksek olduğuna dikkat çekilen haberde ithalatın Kasım'da yüzde 12.5 arttığı, bunun da "altı ayda ilk artış" olduğu belirtilerek cari işlemler açığının gerileme sürecinin sonuna gelmiş olabileceği görüşleri de yansıtıldı. Haberde şöyle denildi:
"Sinyal açıktır: Türkiye'nin cari işlemler açığı veya kısa vadeli uluslararası fonlama ihtiyaçları, Ekim 2011'de gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 10'una kadar şiştikten sonra yüzde 6.5'lik dibine ulaşmakta olabilir."
ABD gazetesi iç talebin gerilemesi ile ekonomik büyümenin keskin biçimde yavaşladığına dikkat çektikten sonra Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın iç talebin 2013 yılında toparlanacağı sözlerini aktardı.
-ALTIN İHRACATININ ROLÜ-
Türkiye'nin 2012 yılındaki ekonomik yeniden dengelenmesinin lokomotifinin büyük ölçüde Temmuz'a kadar İran'a, Ağustos'tan itibaren ise BAE'ye yapılan altın ihracatı olduğunu yazan WSJ, Türkiye'nin Tahran'a, yaptırımların üstesinden gelmede yardımcı olduğu spekülasyonuna da yer verdi.
WSJ Türkiye'nin altın ihracatının, 2012'de geçen yıla göre "10 kata yakın bir artış göstererek 12.7 milyar dolarlık rekorunu kırdığına" ancak Kasım ayında yüzde 33 azalarak Mart'tan bu yana en düşük düzey olan 834 milyon dolara gerilediğine işaret etti.
Gazete, cari işlemler açığının Ekim ayında 53 milyar dolara kadar gerilediğini anımsatarak "iktisatçılara göre, altın ihracatı olmasa, Türkiye'nin cari işlemler açığı, sadece 60 milyar dolara kadar inerdi" diye yazdı. - Ankara
Kaynak: haberler.com
Eklentiler
Ws Türk Ekonomisindeki Yeniden Dengelenme Sona Yaklaşıyor.jpg
You don't have permission to download attachments.
(12 KB) Downloaded 0 times

    Forum Saati Ptsi 17 Ara. 2018, 10:46