WEP ARISI SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ

WEP ARISI SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ

***Wep Arısı Arı Bir Sitedir. Wep Arısı Gerçek Düşünçeyi Yansıtan Sitedir***


Krizin Çözümü İçin Yeni Plan

Paylaş
avatar
TezSen
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 349
Points : 56848
Reputation : 18
Kayıt tarihi : 29/09/08
Yaş : 38

Krizin Çözümü İçin Yeni Plan

Mesaj tarafından TezSen Bir Paz 30 Ara. 2012, 20:39

Krizin Çözümü İçin Yeni Plan
Suriye krizinin çözümü için diplomatik hareketlilik artıyor.

Suriye krizinin çözümü için diplomatik hareketlilik artıyor. Suriye özel temsilcisi El İbrahimi, Rusya temaslarının ardından Suriye krizinin çözümü için yeni bir plan müjdesi verdi. Suriye'de çatışmalar şiddetlenerek devam ederken diplomatik hareketlilik arttı. BM ve Arap Birliği'nin özel temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, Cumartesi günkü Rusya temaslarının ardından pazar günü de Kahire'de Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ile bir araya geldi. Suriye'deki durumun her geçen gün daha kötüye gittiğini vurgulayan El İbrahimi, Suriye sorununun çözümü için uluslararası kabul görecek yeni bir planı olduğunu açıkladı.
Planla ilgili Rus ve Suriyeli yetkililerle de görüştüğünü belirten El İbrahimi, planın Haziran ayı sonunda uluslararası Suriye Eylem Grubu tarafından kararlaştırılan Cenevre Mutabakatı'na dayalı olduğunu ve uluslararası kabul göreceğine inandığını belirtti. Mutabakat, Suriye'de ateşkesin sağlanması, geçiş hükümeti kurulması ve seçimlerle ilgili bir takvim oluşturulmasını öngörüyor. Cenevre Mutabakatı'nda Devlet Başkanı Beşar Esad'ın durumu ise konu edilmiyor.
Rusya muhaliflere göz kırpıyor
Krizin başlangıcından bu yana Esad'ı destekleyen ve muhalefeti karşısına alan Rusya ise politika değişikliği sinyali veriyor. Rus yönetimi Moskova'daki Suriye ile ilgili bir konferans için en önemli muhalif örgüt olan Suriye Ulusal Konseyi'ne davetiye gönderdi, ancak ret yanıtı aldı.
Avusturya Innsbruck Üniversitesi'nden siyaset bilimci Gerhard Mangott, Rusya'nın Esad'ın geleceğinin olmadığını artık anladığını, bu nedenle kendisi açısından "büyük felaketi" önlemek için tüm diplomatik yöntemlere başvurduğunu belirtiyor:
"Rus yönetimi, Esad'a sıkı sıkıya tutunma ve Esad'ın belki askeri olarak isyancılara karşı zafer kazanabileceğine bel Bağlama stratejisinin artık işlemediğini kuşkusuz anladı. İsyancıların galibiyetinin an meselesi olduğunu da gördü. Bu tabii daha birkaç ay zaman alabilir. Muhaliflerin Moskova'nın direnişine rağmen zafer kazanması Rusya'nın Suriye politikası açısından büyük felaket."
"Rusya'dan 'Esad'ı gönderin' mesajı"
Avusturyalı siyaset bilimci Gerhard Mangott, Rusya'nın birdenbire muhalefetle diyalog arayışına girmesini Suriye yönetimine verilmiş bir mesaj olarak değerlendiriyor. Mangott'a göre Rusya böylece Suriye'de yüksek rütbeli subaylar ve istihbarat mensuplarından oluşan nüfuzlu çevreye artık Esad'ın yerine başka birini getirmeleri işareti vermiş oluyor.
Mangott, Rusya'nın isyancıların iktidara gelmesindense Esadsız ama Rus yanlısı bir rejimi tercih edeceğini belirtiyor. Mangott'a göre Rusya'nın en büyük endişesi, muhalefetin baskın olduğu bir yönetimin Rusya'ya karşı Katar ve Suudi Arabistan ile ittifak yapması ve Rusya'ya bağlı Kuzey Kafkasya'da istikrarı tehdit etmesi.
Lübnanlı gazeteci Eyad Ebuşakra, Esad rejimine silah desteği veren İran yönetiminin de bu çözüme soğuk bakmayacağını, sonuçta İran'ın da Esad rejimi sonrasında bölgede nüfuzunu kaybetmekten korktuğunu kaydediyor.
"Rusya'nın imaj derdi"
Ancak Mangott'a göre Esad rejimi içinde bir iktidar değişikliği için artık çok geç:
"Moskova Esad'dan çoktan kurtulmuş olmayı tercih ederdi. Çünkü Esad'ın iktidar koltuğunda kalmasının müzakereyle çözüme ulaşılamayacağı anlamına geldiğini tabii ki görüyorlar. Moskova sadece dışarıya karşı, Esad'ı istifaya zorlayan uluslararası bir cepheye katılma izlenimi vermekten kaçınıyor."
Lübnanlı gazeteci Eyad Ebuşakra da, Avusturyalı siyaset bilimci Gerhard Mangott da müzakere ile sonuca ulaşma şansını çok düşük görüyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov kısa süre önce yaptığı bir açıklamada barışçı çözüm için zaman aralığının giderek daha da daraldığı uyarısında bulunmuştu. Ebuşakra ise zaman aralığının çoktan kapandığı görüşünde. Lübnanlı gazeteci, Rusya'nın tüm çözüm çabalarına rağmen Suriye'nin siyasi geleceğinin askeri yollarla belirleneceği endişesini dile getiriyor.

Kaynak: Haberler.com
Eklentiler
Krizin Çözümü İçin Yeni Plan.jpg
You don't have permission to download attachments.
(21 KB) Downloaded 0 times
avatar
ZonGiSi

Mesaj Sayısı : 173
Points : 33315
Reputation : 3
Kayıt tarihi : 11/12/12
Yaş : 39

Geri: Krizin Çözümü İçin Yeni Plan

Mesaj tarafından ZonGiSi Bir Salı 01 Ocak 2013, 06:18

Belki bunların hep oyun da olabilir. bu zamana kadar yaptıkları hareketlerinin günahlarını üzerine almamak şeklinde olabilir şu anki yaptıkları Propagandaları.. Dünya basınında günahsız keçiyi oynamakta olabilir...

    Forum Saati Ptsi 17 Ara. 2018, 11:04